Polska Akademia Nauk w liczbach

PAN-photo

Wszyscy znamy Polską Akademię Nauk, niektórzy z nas nawet tam pracują, ale chyba nie wszystko o niej wiemy. Oto kilka najważniejszych faktów i liczb – być może niektóre Was zaskoczą. Dane pochodzą ze sprawozdania PAN za rok 2014 oraz prezentacji Wiceprezesa PAN, prof. Pawła Rowińskiego, z posiedzenie prezydium KRASP 3 lipca 2015 r.

PAN jako korporacja

Najwyższym organem Akademii jest Zgromadzenie Ogólne. W jego skład wchodzi 329 członków krajowych PAN (stan na koniec 2014 r.), w tym 181 członków rzeczywistych i 148 członków korespondentów. W tej liczbie jest 18 kobiet (!). PAN ma także członków zagranicznych – jest ich 196 (w tym 4 kobiety).

Komitety: W ramach PAN w 2014 działało 15 komitetów problemowych i 95 komitetów naukowych. Liczba członków wszystkich komitetów 3 933, z czego 73.9% to pracownicy uczelni.

PAN i jego instytuty

Polskiej Akademii Nauk posiada 5 Wydziałów, w których skład wchodzi 69 instytutów naukowych. Są też 3 jednostki pozawydziałowe (Centrum Laserowych Technologii Metali im. Henryka Frąckiewicza Politechniki Świętokrzyskiej i PAN; Konsorcjum Biocentrum Ochota Polskiej Akademii Nauk oraz Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej)

W roku 2014, wg etatów w PAN zatrudnionych było 3 720,3 pracowników naukowych. Wszystkich pracowników było 8 701,2. Tym samym na jednego pracownika naukowego przypada 1.34 pracownika zatrudnionego na etacie nie-naukowym.

Największym instytutem wg zatrudnienia jest Instytut Fizyki Jądrowej (ponad 500 osób), najmniejszym – Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii (17 osób).

W sumie w 2014 realizowano ogółem 3 265 projektów finansowanych ze środków NCN, NCBiR, MNiSW i innych podmiotów krajowych i zagranicznych. Wg statystyk NCN, jednostki naukowe PAN uzyskały 19% ogólnej liczby przyznanych w 2014 grantów, stypendiów i staży. Najlepszy wynik osiągnął Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, który miał 21 zakwalifikowanych wniosków.

Na studiach doktoranckich kształciło się w PAN 2 506 studentów, w tym 1 029 otrzymywało stypendia przyznane przez Instytuty.

Kategorie instytutów: Z 70 Instytutów naukowych PAN (w tym Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej), 12 posiada kategorię A+, 44 kategorię A, a 14 kategorię B. W najbardziej istotnym dla mnie Wydziale I, na 14 jednostek aż 4 ma kategorię A+, 8 kategorię A, i 2 kategorię B.

Dotacja podmiotowa na utrzymanie potencjału badawczego dla PAN, stanowiąca podstawę budżetów jego instytutów, wyniosła w 2015 roku 590 747 650 PLN (czyli 590 mln). Budżet PAN w 2014 roku to ok. 78 mln PLN.

Oddziały, stacje zagraniczne, młodzi naukowcy i publikacje

Oddziały PAN znajdują się w 9 miastach (samych oddziałów jest 8)- Gdańsk, Olsztyn i Białystok, Lublin, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź i Poznań.

PAN posiada także stacje naukowe za granicą – w Paryżu, Brukseli, Berlinie, Moskwie, Kijowie (Przedstawicielstwo „Polska Akademia Nauk” w Kijowie), Wiedniu i Rzymie.

PAN niekoniecznie kojarzy się z młodymi naukowcami, niemniej jednak przy PAN działa Akademia Młodych Uczonych PAN oraz Samorząd Doktorantów PAN. Ciekawostka – młodym uczonym w PAN jest się do ukończenia 38 lat.

Oprócz dziesiątek (jeśli nie setek) czasopism wydawanych przez instytuty, sama Akademia publikuje magazyn Academia oraz kwartalnik Nauka.

I to chyba koniec tego małego podsumowania wielkiej (pod wieloma względami) instytucji.

 

Reklamy

Autor: PAN naukowiec

Jestem adiunktem zatrudnionym w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, powoli zbliżam się do momentu, kiedy nie wypada nie myśleć o habilitacji :) Pisać na blogu chcę nie o swoich badaniach, ale o tym jak są one oceniane i wyceniane, w jakim kierunku powinny iść zmiany w nauce, i jak pracuje się w Polskiej Akademii Nauk. Blog raczej dla humanistów - 'ścisłowcy' mogą nie znaleźć tu zbyt wiele porywających treści (choć kto wie ...)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s